Geschreven op 17 september 2026
In het kort
Houd op een Nederlands toetsenbord AltGr ingedrukt en druk op de 5. Werkt dat niet, houd dan Alt ingedrukt en typ 0128 op het numerieke toetsenbord. Op een MacBook gebruik je Option en 2. Lukt geen van beide, dan staat je toetsenbordindeling op een andere taal dan de opdruk van je toetsen.
Inhoud
Je typt een offerte, komt bij het bedrag en het euroteken laat zich niet vinden. Op de meeste Nederlandse toetsenborden staat het gewoon op de 5, alleen kom je er niet met een gewone druk op die toets.
In deze blog staan alle manieren op een rij, inclusief de combinatie die werkt wanneer de standaard sneltoets het laat afweten. Ook lees je waarom dat gebeurt, want de oorzaak zegt iets over je toetsenbordindeling.

Op een Nederlandse indeling houd je de AltGr-toets ingedrukt en druk je op de 5. AltGr is de Alt-toets rechts van je spatiebalk, en die doet iets anders dan de linker Alt.
Kijk naar je toetsen: op de 5 staat naast het cijfer en het procentteken vaak ook het € symbool gedrukt, meestal rechtsonder. Dat derde teken bereik je met AltGr.
Werkt het niet, probeer dan Ctrl en Alt samen met de 5. Op sommige laptops zonder aparte AltGr-toets is dat het equivalent.
Deze werkt ongeacht je toetsenbordindeling. Houd de Alt-toets ingedrukt, typ 0128 op het numerieke toetsenbord en laat Alt daarna los.
Er is één voorwaarde: de cijfers moeten van het numerieke toetsenbord komen, dus het blok rechts, en niet van de cijferrij boven de letters. Met de cijferrij gebeurt er niets.
Heeft je laptop geen numeriek toetsenbord, wat bij 13 en 14 inch modellen gebruikelijk is, dan valt deze methode af. Gebruik dan AltGr en 5, of voeg het teken in via het symbolenvenster.
Op macOS met een Nederlandse indeling is het Option en 2. De Option-toets staat op veel toetsenborden aangeduid als Alt.
Staat je Mac op een Amerikaanse indeling, dan levert Option en 2 het handelsmerkteken op in plaats van de euro. Wissel dan van indeling, of open het tekenvenster met Control, Command en de spatiebalk en zoek daar op euro.
| Toetsenbord | Sneltoets | Opmerking |
|---|---|---|
| Nederlands (QWERTY) | AltGr + 5 | Staat op de toets gedrukt |
| Amerikaans (US International) | AltGr + 5 | Niet altijd op de toets zichtbaar |
| Belgisch (AZERTY) | AltGr + E | Andere plaats dan bij QWERTY |
| Duits (QWERTZ) | AltGr + E | Ook op de E in plaats van een cijfer |
Dit verklaart meteen waarom het bij een tweedehands laptop uit het buitenland soms anders werkt dan je gewend bent. Welke indelingen er zijn en wat de verschillen betekenen staat in de vergelijking van toetsenbordindelingen.
In bijna alle gevallen komt dat doordat de actieve toetsenbordindeling in Windows niet overeenkomt met de opdruk op je toetsen. Je typt dan op een Nederlands toetsenbord terwijl Windows denkt dat het Amerikaans is.
Kijk rechtsonder in je taakbalk bij de klok. Daar staat een afkorting als NLD of ENG, en met de Windows-toets en de spatiebalk wissel je tussen de geïnstalleerde indelingen.
Merk je dat er meer tekens niet kloppen, bijvoorbeeld het at-teken of de aanhalingstekens, dan is dat hetzelfde probleem. Dat staat uitgewerkt in toetsenbord geeft verkeerde tekens.
De sneltoetsen werken in beide programma's gewoon. In Excel is er daarnaast een betere route voor bedragen: gebruik de valuta-opmaak in plaats van het teken in te typen.
Selecteer je cellen, ga naar het tabblad Start en kies bij Getal voor de valutanotatie met euro. Excel toont het teken dan wel, maar houdt de cel een getal, waardoor je ermee kunt blijven rekenen.
Wil je het teken los invoegen, dan kan dat in Word via Invoegen, Symbool. Daar staat het euroteken bij de valutasymbolen.
In Nederlandse teksten komt het teken voor het bedrag, met een spatie ertussen: € 25,00. De decimalen scheid je met een komma en duizendtallen met een punt.
In lopende tekst mag je het ook voluit schrijven als euro. Kies binnen een document één vorm en houd die aan, want afwisselen oogt slordig in een offerte of factuur.
De officiële afkorting in internationale context is EUR, bijvoorbeeld EUR 25,00. Die kom je vooral tegen in bankverkeer en boekhouding.
De Europese Commissie presenteerde het eurosymbool in 1996, jaren voordat de munt in omloop kwam. De vorm is geïnspireerd op de Griekse letter epsilon, als verwijzing naar Europa.
De twee horizontale strepen door het teken staan voor stabiliteit. Als betaalmiddel kwam de euro in 2002 in de portemonnee van de eurozone terecht.
Laptop met QWERTY-toetsenbord
De Nederlandse standaardindeling, waarbij het euroteken gewoon op de 5 staat. Geen verrassingen bij het typen van bedragen.
Bekijk deze laptopsLenovo ThinkPad T-serie
Bekend om zijn toetsenbord, met een duidelijke opdruk en een aparte AltGr-toets. Prettig als je veel typt.
Bekijk dit modelHet euroteken is zelden het enige teken dat mensen zoeken. Dezelfde AltGr-toets levert een handvol symbolen op die je in offertes en facturen tegenkomt.
| Teken | Windows | Via Alt-code |
|---|---|---|
| Euro | AltGr + 5 | Alt + 0128 |
| Pond | AltGr + 3 | Alt + 0163 |
| Copyright | AltGr + C | Alt + 0169 |
| Graden | Shift + AltGr + 1 | Alt + 0176 |
De AltGr-combinaties gelden voor de Nederlandse indeling; de Alt-codes werken op elke indeling met een numeriek toetsenbord.
Kom je een teken vaker tegen dat nergens op je toetsenbord staat, gebruik dan het emoji- en symbolenvenster. Dat open je in Windows met de Windows-toets en de punt, en daar zit een tabblad met symbolen.
Voor wie veel met bedragen werkt is het de moeite om AltGr en 5 in je vingers te krijgen. Dat scheelt elke keer een omweg via een menu.
Op een Nederlands toetsenbord typ je het euroteken met AltGr en 5. Werkt dat niet, gebruik dan Alt ingedrukt met 0128 op het numerieke toetsenbord, want die combinatie werkt ongeacht je indeling. Op een MacBook is het Option en 2, en bij een Belgische of Duitse indeling zit het teken op de E in plaats van op een cijfer. Lukt het helemaal niet, controleer dan rechtsonder in je taakbalk welke toetsenbordindeling actief is; dat is vrijwel altijd de oorzaak. In Excel gebruik je voor bedragen liever de valuta-opmaak, zodat je met de getallen kunt blijven rekenen.
Elke laptop bij DSL Tech wordt gecheckt op meer dan 30 punten en geleverd met 2 jaar garantie. Klanten beoordelen ons gemiddeld met een 9,0, je betaalt veilig via iDEAL of in drie termijnen met in3, en bestel je voor 12:00, dan ligt je laptop morgen al op de mat.
Deze blog is onderdeel van onze complete gids refurbished laptop kopen, met grades, garantie, de juiste specs en merken op een rij.
Op een Nederlands toetsenbord houd je AltGr ingedrukt en druk je op de 5. Werkt dat niet, gebruik dan het numerieke toetsenbord: houd Alt ingedrukt en typ 0128, en laat Alt daarna los.
AltGr en 5 is de standaard sneltoets in Windows op een Nederlandse indeling. Op een Amerikaans toetsenbord zit het euroteken vaak op AltGr en 4, en via Alt en 0128 op het numerieke toetsenbord werkt het altijd.
Op een MacBook met Nederlandse indeling gebruik je Option en 2, ook wel Alt en 2 genoemd. Werkt dat niet, dan staat je toetsenbord op een andere layout en kun je het teken invoegen via het emoji- en symbolenvenster.
In het Nederlands zet je het teken voor het bedrag met een spatie ertussen, dus € 25,00. Bij bedragen in lopende tekst mag je het ook voluit als euro schrijven; wees binnen een document wel consequent.
Typen werkt met dezelfde sneltoetsen. Wil je bedragen automatisch met het teken tonen, gebruik dan de valuta-opmaak via Start, Getal, en kies euro. Excel zet het teken er dan zelf voor zonder dat het in de cel staat.
Dan staat je toetsenbordindeling waarschijnlijk op een andere taal dan de opdruk van de toetsen. Controleer rechtsonder in de taakbalk welke indeling actief is en wissel met de Windows-toets en de spatiebalk.
De Europese Commissie presenteerde het symbool in 1996, en het is geïnspireerd op de Griekse letter epsilon met twee horizontale strepen die stabiliteit moeten uitdrukken. Als munt kwam de euro in 2002 in omloop.
Op sommige Amerikaanse en Aziatische indelingen staat het niet op de toetsen. De combinatie Alt en 0128 op het numerieke toetsenbord werkt dan nog steeds, en anders voeg je het in via Symbolen in je tekstverwerker.
Benieuwd naar de auteur achter dit artikel?

Angelo van Cleef is senior developer en IT-specialist met meer dan 23 jaar ervaring bij DSL Tech, met een focus op development en marketing. Voorheen werkte hij bij grote bedrijven aan langdurige projecten die meerdere jaren besloegen. In zijn vrije tijd houdt Angelo zich bezig met fitness, wandelen en het verkennen van nieuwe wereldkeukens.